Z ochozů se line hromadný šum. Super Mario si staví míč na značku pokutového kopu. Právě on je vybrán, aby potrestal zákrok na svého spoluhráče. Rozběh. Góóól! Osmdesátitisícová kočka už nepřede, je to ta největší šelma, která řve z plných plic. Jižní tribuna skalních fanoušků je v euforii, stejně jako celý stadion. 3 : 0. Nádherné zakončení úžasného zážitku. Jakého? No přece ligového zápasu německé Bundesligy Borussia Dortmund versus VfL Wolfsburg. A my byli u toho.

Infor je globální společnost, která poskytuje softwarové produkty pro každou oblast podnikání. A je také oficiálním softwarovým partnerem pro německý fotbalový velkoklub Borussia Dortmund. V rámci prvního čísla svého nového časopisu IN-IT se společnost ITeuro, partner Inforu, rozhodla okořenit vydání o soutěž, kde byla výhrou vstupenka na uvedený zápas, doprava a ubytování.

IT euro

Vše začalo již v pátek podvečer, kdy jsme se sešli s obchodním zástupcem společnosti Infor. Po stanovení strategického plánu výletu jsme vyrazili směr hotel načerpat síly na náročný den.

Sobotní ráno se neslo v plně sportovním duchu. Zářící oči, sumarizace probíhající fotbalové sezony, historky ze stadionů. Jo, jsme dobrá sestava – výherci z řad stávajících i potenciálních zákazníků, zástupce Inforu a doprovod z ITeuro. Jsme kompletní, může se vyrazit.

Před stadion dorážíme něco málo po půl dvanácté. Stadion? Ne, to je chrám, svatyně. Při pohledu na něj opravdu srdce zaplesá. Sakra, tohle se musí prostě líbit každému. Ruch je tu přímo neuvěřitelný. Čtyři hodiny před zápasem a tady to žije! Narážíme na stovky, ne tisícovky skalních fanoušků. Téměř každý je oblečen ve žlutočerném dresu a kolem krku nebo pasu má hrdě ukotvenou klubovou šálu. Toto si musíme užít na maximum. Míříme proto do fan zóny, kde zakusujeme lahodnou bílou klobásu a zapíjíme ji poctivým německým pivem. Na fotbale to ani jinak nejde. Navštěvujeme také fan shop, který je doslova natřískaný reklamními předměty všeho druhu. A na dvě patra. A plný lidí. Překonáváme malinkou bolístku při zjištění, že jsou k zakoupení pouze dresy aktuálních sestav. Retro dres se jménem Rosický není k dispozici, ale to nás nerozhodí.

V rámci VIP zóny je o nás postaráno opravdu královsky. Všeho je dostatek, jídla i pití. Obsluha je bezchybná a o náš stůl s logem společnosti Infor, odkud se line čeština a častý hlasitý smích, je pečováno fantasticky.

Zápas se blíží a my vstupujeme na přilehlou tribunu, kde máme k dispozici vlastní místa. Rozhlížíme se. Někdo musí cestovat k moři, někdo musí navštívit USA, někdo musí vidět Big Ben. Čert to vem. Tohle musíte vidět! Signal Iduna Park je dokonalý. Perfektně střižený trávník, tribuny obsazené žlutočernými masami fanoušků. Po pravé straně zíráme na die Südtribüne, která se pyšní statusem největší tribuny na stání v Evropě a pojme necelých dvacet pět tisíc fanoušků. Je plná. Nepropadne ani špendlík. Předzápasový ceremoniál je de facto kulturní zážitek. Pěje se klubová hymna, nadšený dav křičí jména základní sestavy, zpívá se You’ll Never Walk Alone. Nejen Liverpool, ale i Dortmund si vzal tento song za svůj. Z atmosféry doslova mrazí. Krásným zpestřením jsou i vlajky, které vlají na jižní tribuně a bude tomu tak po celý průběh zápasu.

První poločas je bezgólový. Borussie zažívá infarkt, když se míč opře do břevna, v síti ale není a hraje se dále. V pauze diskutujeme o dosavadním průběhu, náhlém střídání Marco Reuse, klubové ikony, za Maria Götzeho. Horké emoce chladíme studeným pivem. Druhý poločas je ďábelský. V 52. minutě posílá Dortmund do vedení Thorgan Hazard, bratr superstar Edena. Výbuch emocí, řev, úsměvy na tvářích spokojených fanoušků a celý stadion jako jeden hlas hřímá společně s moderátorem jméno Hazard. Úžasná podívaná. Zápas má zápal a zároveň sledovat to dění okolo, to je jednoznačně svátek. V průběhu zápasu je na světelných reklamních bannerech zobrazován sponzor Infor a na světelné tabuli se rozsvěcuje počet návštěvníků. 80 200 lidí! Gól. Šest minut hry a je tu další. Fantazie. Raphaël Guerreiro. Osmdesátitisícová bestie je v euforii a my s ní. Dvě minuty před koncem je písknuta penalta a bezchybný Mario ji s přehledem proměňuje. To, co se děje, je nepopsatelné. Nádherné dovršení úžasného životního momentu. Jak zpívá Argema, tohle je ráj.

Trefená penalta domácího týmu a atmosféra v kotli Borussie Dortmund

Jak to vypadá, když v 80tisícovém kotli zavládne nadšení ze vstřelené branky na 3 : 0? Podívejte se a zaposlouchejte se sami.

Zpáteční cesta i let vrtulovým ATR probíhá bez problémů a všichni členové výpravy dosedáme zpět do vlasti. Na tvářích je vidět únava, ale pevně věřím, že uvnitř si každý vezeme nezapomenutelný zážitek.

A všichni:

When you walk through a storm
Hold your head up high
And don’t be afraid of the dark.
At the end of the storm
There’s a golden sky
And the sweet, silver song of a lark.
Walk on, through the wind,
Walk on, through the rain,
Though your dreams be tossed and blown.

Walk on, walk on with hope in your heart,
And you’ll never walk alone,
You’ll never walk alone
Walk on, walk on with hope in your heart,
And you’ll never walk alone,
You’ll never walk alone.

 

Martin Hlaváček, senior konzultant společnosti ITeuro