Bylo-li na počátku slovo, pak u společnosti ITeuro bylo tím slovem plánování. Nebo také APS, anglická zkratka pro pokročilé plánování a rozvrhování výroby. Bylo to jako zaklínadlo. Na konci 90. let byla po plánování poptávka a znalost oblasti dala příležitost ke vzniku ITeuro i k prvním implementačním projektům. Modul APS byl původně samostatným produktem, který se posléze začlenil do jádra ERP systému SyteLine.

Hlad po APS byl tak velký, že často převyšoval zájem o ERP. Vedle námi nabízeného nástroje byla na trhu i řada jiných. Manažeři snili o tom, že jim plánování samo vyřeší všechny jejich problémy. Jenže už před dvaceti lety platilo totéž co dnes – APS potřebuje data. Jedna z našich konzultantek trefně říká: „APS je jako kůň. Dokáže odvést hodně práce, ale musí dostat pořádně nažrat. Pokud ho nenakrmíme správnými daty, pojde hladem.“

IT euro

Mnoho výrobních firem si APS pořídilo, ale nechtělo se jim data čistit a udržovat. Obchodníci navíc odmítali pesimistické informace o naplněných kapacitách – vždyť se to přece vždycky nějak stihlo. Slibovali nereálné termíny, APS navzdory. Zasahovali do plánu a přehazovali priority výrobě, až firma raději sklouzla k operativnímu řízení.

I dnes nás společnosti oslovují a poptávají plánování. Umíme ho nasadit jako samostatný nástroj, navíc vždy s ERP „na pozadí“. A když si firmy utrápené hromadou (ne)spojených aplikací spočítají, že je podstatně lepší, když je APS součástí systému, často „sesednou z mrtvého koně“ a končí to výměnou celého ERP. Když s ním totiž pracují všichni (a tím pádem mají zodpovědnost za data, která tvoří a jsou pro APS potřeba), nemůžou se vymlouvat na systém.

Rady, jak vybrat ERP systém pro výrobní firmu, najdete v časopisu IN-IT, čísle jaro a léto 2020.

 

Petr Boháč, ředitel společnosti a předseda představenstva ITeuro

Scroll to the top