Psal se rok 1986 a americká společnost Syman vydala Syman 2.2, systém pro řízení výrobních podniků s integrovaným plánováním výrobních zdrojů (Manufacturing Resource Planning, zkráceně MRP). Tato aplikace ještě nebyla komplexním ERP systémem v pravém slova smyslu, protože grafické rozhraní nebo nástroje pro pokrytí personálních a finančních agend přišly až později. To už se ze Symanu stal Symix a z něj v roce 1996 SyteLine. O rok později autoři softwaru přikoupili firmu Pritsker s produktem APS pro pokročilé plánování a rozvrhování. Díky tomu roku 1999 spatřil světlo světa SyteLine 4, první ERP systém pro středně velké podniky s integrovaným APS.

Po několika dalších změnách majitelů se SyteLine dostal v roce 2005 k Inforu a v roce 2013 s verzí 9 se naposledy přejmenoval – na Infor CloudSuite Industrial (SyteLine), tedy Infor CSI. Verze 9 je stále aktuální, nutně ale musí padnout otázka, co bude dál?

Není to zase takové překvapení, bude to verze 10. Vlastně už je. Infor ji oficiálně uvedl na trh vloni a zatím ji rozvíjí paralelně s verzí 9. Ta například obsahuje od podverze 9.01.10 (jaká náhoda) některé části původně určené až pro „desítku“, a to včetně jádra. Přechod proto bude pro zákazníky jednodušší a poté by se měli velkým upgradům vyhnout úplně. Infor CloudSuite Industrial (SyteLine) 10.00.00 totiž i pro on-premise instalace zpřístupňuje možnost kontinuálních upgradů a udržování jediné verze. V podstatě podobně fungují klienti v režimu cloudu.

IT euro

Jedna verze vládne všem

Politika „single version“ založená na průběžném vývoji a uvolňování přináší rychlejší zavádění nových funkcí i oprav, udržuje systém aktuální a zároveň s ohledem na menší množství změn snižuje riziko chyby při upgradu. Nadto se aktualizace obejde bez systémové odstávky.

V praxi to funguje tak, že je každý měsíc nachystána nová várka rozšíření, oprav a úprav. Administrátor vidí přímo v systému jejich přehled a může označit, které z nich chce aplikovat. V žádném případě se tedy vlastnosti systému nezmění samovolně, ani nejsou zákazníci nuceni novinky aplikovat okamžitě.

Klienti s českou lokalizací navíc mohou zůstat v podobném režimu jako dosud. ITeuro bude nadále modul ekonomiky rozvíjet formou balíčků, stejně tak se budou kumulovat novinky pro standardní verzi systému. S podrobnostmi zákazníky seznámíme během roku.

Pro modifikace a personalizace obecně platí, že budou prováděny trochu jinak a přesunou se z databáze do střední vrstvy. Infor připravuje nové vývojářské nástroje, aby na jedné straně umožnil nadále systém modifikovat v situacích, kdy je to nezbytné, ale aby přitom mohli klienti „desítku“ a její průběžné aktualizace využívat.

 

Více funkcí v jádře

Infor CSI 10 ovšem zdaleka není jen o technologickém a filozifickém sblížení cloudu a on-premise. Otevírá cestu k využití nových nástrojů Inforu jako umělé inteligence Coleman, úložiště Data Lake, analytiky Birst, B2B e-commerce Rhythm nebo nativních mobilních aplikací. Současně se vylepšuje třeba klíčová funkcionalita pokročilého plánování a rozvrhování APS nebo zákaznického portálu, ale také uživatelského rozhraní. Přichystány jsou i nové domovské stránky.

Od verze 10 rovněž Infor CloudSuite Industrial (SyteLine) rozšiřuje jádro. Špičkový systém pro řízení diskrétní výroby je u verze 9 možné doplnit balíčky s dodatečnými funkcemi a nástroji, které jsou v „desítce“ do jádra kompletně integrovány. Jedná se o Process Pack (procesní výroba), Automotive Pack, Molding Pack (slévárenství) a Printing and Packaging Pack (tiskařský a obalový průmysl). Zaujala vás desítka a chcete vědět, kdy bude v Česku? Velmi brzy. První implementační projekty spustí ITeuro ještě letos.

Budoucnost Infor CSI je bezesporu spojena také s nasazováním inteligentní operační platformy Infor OS, o které jsme na stránkách časopisu IN-IT psali v minulém čísle. Přístupná je sice zákazníkům od verze ERP systému číslo 7, ale teprve aktuální verze 9 a 10 umožňují využít její potenciál.

 

Článek najdete v časopisu IN-IT, čísle jaro a léto 2020.

Scroll to the top