V televizi jsem zachytil, že opakují futuristický československý seriál Návštěvníci. Vzpomněl jsem si na krásnou scénu posledního dílu, jak pan Brodský alias děda Drchlík zjistí, že je CML nakřivo a vkládá pod Centrální mozek lidstva dřevěný klínek, aby počítač vyrovnal „do vody“. Předchozí chybné výpočty, způsobené touto drobnou a skrytou vadou, jsou přepočítány a CML poskytne údaj, že srážka s kometou nehrozí.

Že to s ERP nesouvisí? Ale jojojo! A už to tady párkrát zaznělo. Pokud jsou vstupní data nakřivo, jsou na tom stejně i ta výstupní.

IT euro

Uvažujme docela jednoduchý příklad, který odráží tuto skutečnost. Hotový výrobek, s výrobním postupem jedné operace, v rámci které se zpracovává vstupní materiál. Operace trvá jednu hodinu. Doba dodání vstupního materiálu je deset dní. Protože jsou data nakřivo, v systému je zadán jeden den. Vinou chybných vstupních dat systém při nulovém kapacitním vytížení plánuje výrobu čtyř kusů hotového výrobku během čtyř hodin, s jednodenním dodáním potřebného materiálu. Obchodník zaručí spokojenému koncovému zákazníkovi blízký termín. Ten je ale nereálný a skladem nic není, ani výrobek, ani materiál.

Modelový a opravdu primitivní příklad. Když jej ale přeneseme do reálné výroby a do světa ERP s desetitisíci datových záznamů, ve kterých jsou tak podstatné údaje jako průběžné doby dodání, normy, ceny a další a další chybné, neskončí to dobře. Je to běh na dlouhou trať. Aktualizace, průběžná správa, údržba dat. Je to maraton, ale na konci všeho je spokojený zákazník. A to docela ujde, ne?

A pokud ERP plánuje s vadnými daty? Začali jsme seriálově, skončíme filmově: „Famfula, jak to chodí? – Chodí to výborně, ale neseje to. – To je u secího stroje dost podstatná závada, ne?“

 

Martin Hlaváček, senior konzultant ITeuro

Scroll to the top